Organizacją kolonii dla dzieci może zajmować się niemal każdy. Wystarczy zdobyć odpowiednią licencję. Do stawianych wymogów należy przede wszystkim uzyskanie gwarancji bankowej na wypadek niewypłacalności organizatora. Innym kryterium jest konieczność posiadania wykwalifikowanej kadry.
Kadra musi zarówno posiadać odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, a także doświadczenie. Organizator powinien również zarejestrować się w bazie Kuratorium Oświaty oraz w MEN.
Wśród placówek najczęściej decydujących się na zorganizowanie kolonii znaleźć możemy przedszkola prywatne i państwowe, szkoły, domy kultury oraz zrzeszenia harcerskie i inne stowarzyszenia.
Warunki medyczne podczas kolonii
Każdy organizator powinien zapewnić odpowiednie warunki medyczne podczas kolonii. Niezależnie, czy jest to szkoła, czy przedszkola prywatne lub państwowe.
Organizator dba również o bezpieczeństwo i higienę w czasie całego wypoczynku. Musi dopilnować, aby na terenie ośrodka była obecna właściwa ilość lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.
Każda kolonia powinna posiadać wydzieloną izolatkę, a także posiadać apteczkę wyposażoną w niezbędne środki medyczne.
Zadania wychowawców kolonijnych
Opiekę nad dziećmi podczas koloni sprawują tak zwani wychowawcy. Do podstawowych ich zadań należą między innymi – zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom grup. Prowadzenie zajęć zleconych przez kierownika wypoczynku, opracowanie planów prac wychowawczych, sprawowanie opieki w zakresie higieny, zdrowia i wyżywienia uczestników.
Co istotne pod opieką wychowawcy może znajdować się nie więcej niż piętnaście osób do dziesiątego roku życia, a także do dwudziestu dzieci powyżej dziesiątego roku życia.
W przypadku osób niepełnosprawnych liczba dzieci na jednego wychowawcę znacząco maleje.