Pomoże Zachodnie mniej znane

 Białogóra

łebaLetnisko jest mniej znane od nieodleglych Dębek czy Karwii. To nieduża, ale pręznie rozwijająca się miejscowość wyrosła na skraju Wierzchucińskich Błot.
Największa atrakcja Białogóry stanowi oczywiście szeroka, piaszczysta plaża, oddzielona od wioski 800-metrowym pasem lasu sosnowego(raju dla grzybiarzy, amatorów borowików) i wydm. Okolo 2,5 km na północny wschód od wsi znajduje się najwyższa, dziś zalesiona, a ongiś piaszczysta biała wydma, od której wzięła nazwę miejscowość.
Niedaleko morza leży rezerwat ” Białogóra ” (211 ha) chroniący nadmorski las bagienny oraz bór bażynowy. To jedno z dwóch miejsc w Polsce, gdzie rośnie roślinność należąca do atlantyckiej.

Rozrywka i Rekreacja
Do letnich imprez zaliczyć wypada przede wszystkim, organizowany w lipcu „Festyn Środka Lata” oraz na początku sierpnia „Sport i Kultura na plaży”. Można także odwiedzić stadnine koni, w której można się nauczyć jazdy konnej i wybrać się na spacer brzegiem plaży w „siodle”.
Dla znudzonych wiejskimi rozrywkami proponujemy minigolf- istnieje możliwość wykupienia pojedynczej gry lub zniżkowego karnetu na kilka rund.
Gdy aura wyklucza plażowanie, wówczas można czas spędzić na zwiedzaniu okolic.Warto pojechać do pobliskiego Żarnowca, gdzie można obejrzeć Klasztor i kościół z XVI w. Do Krokowej, gdzie ozdobą jest niedawno odrestaurowany renesansowy Pałac i przyległy do niego piękny park. Warto również wybrać się do Rzucewa(sąsiadujące z Puckiem), w którym mieści się odrestaurowany zamek- Jan III Sobieski i dziedziniec otoczony wspaniałym kwiatostanem, który często jest wykorzystywany przez fotografów jako tło do malowniczych zdjęć.
Białogóra może być miejscem wypadowym do pobliskich letnisk, znajduje się na szlaku lini brzegowej prowadzącej do uzdrowisk na Pólwyspie Helskim, a także łatwym dojazdem do Trójmiasta i do Kaszub zw.”Polska Szwajacaria”

Dębki
Dębki to wioska leżąca niedaleko ujścia rzeki Piaśnicy do morza. Nazwa jej pochodzi od nazwiska jednego z mieszkańców – Dębka Macieja. Przez wiele lat była to maleńka osada rybacka podległa klasztorowi w Żarnowcu. Dębki już przed wojną były uznanym letniskiem, a gdy ziemie te znalazły się na terytorium Polski, swoją obecnością zaszczyciły je znane osobistości takie jak Józef Haller czy Kazimierz Sosnowski
Oczywiście jak na nadmorski kurort przystało Dębki mogą pochwalić się piękną piaszczystą plażą, której to białe pasmo wkomponowane w krajobraz zielonych okolicznych łąk nadaje temu miejscu niezapomniany, bajecznie-sielski widok. Teren ten należy do rezerwatu „Piaśnickie Łąki”
Największą i coraz bardziej popularną atrakcją dębskiej plaży jest możliwość korzystania z morskich i słonecznych kąpieli bez kompletnego bikini, a dla zwolenników pełnego naturyzmu przeznaczono specjalny odcinek plaży, który znajduje się za rzeką.
W chwili obecnej jest to jedyna na wybrzeżu autoryzowana plaża naturystyczna.Miłośnikom zabytków i „staroci” niewiele jest tu do pokazania. Jedyne zabytkowe obiekty to drewniana kapliczka Księży Zmartwychwstańców, opustoszały dworek z lat trzydziestych oraz niektóre domy letniskowe jak np. dawna checz rybacka.

Choczewo
Gmina Choczewo jest jedyną gminą w Powiecie Wejherowskim z bezpośrednim dostępem do morza /17 km linii brzegowej/. Do przebywania i wypoczywania właśnie na tym terenie zachęca nieskażone morskie powietrze, z dużą zawartością jodu, czyste plaże w Lubiatowie, Sasinie-Stilo i Słajszewie, a także usytuowane malowniczo wśród lasów i zasobne w ryby /liny, szczupaki, węgorze/ jeziora: Choczewskie i Kopalińskie. Zarówno nad morzem, jak i nad jeziorami znajdują się urocze kąpieliska i dobrze wyposażone pola namiotowe wraz z zapleczem gastronomicznym. Kolejnym atutem są lasy – czyste i bogate w runo leśne oraz grzyby. Przy drodze z Sasina do Stilo znajduje się, ustanowiony w 1961 roku, rezerwat przyrody „Choczewskie Cisy”. Przedmiotem ochrony jest tu naturalne stanowisko odnawiającego się cisa w wielogatunkowym lesie mieszanym.
Na wysokiej, zalesionej wydmie, 1000 m od linii brzegowej, usytuowana jest jedna z najpiękniejszych na Kaszubach latarni morskich – Stilo. Obiekt udostępniany jest zwiedzającym corocznie, od początku czerwca do końca sierpnia, w godzinach od 10.00 do 18.00.
Wokół latarni rozpościerają się tereny wydmowe, zalesione na obszarze przeszło 300 ha kosodrzewiną, sprowadzoną na teren Gminy Choczewo pod koniec XIX wieku
Niezaprzeczalne walory turystyczne gminy, jej położenie oraz nieskażone środowisko stały się podstawą do powstania na bazie dotychczasowych gospodarstw rolnych – gospodarstw agroturystycznych, oferujących nie tylko wypoczynek na łonie natury, ale również wyżywienie oparte na własnych produktach. Wśród zamieszkujących tu osób można spotkać wielu pasjonatów – twórców ludowych i profesjonalnych. Gospodarstwa agroturystyczne znajdują się w Sasinie, Słajszewie, Ciekocinie, Choczewie, Kierzkowie, Kopalinie, Lubiatowie, Gościęcinie.
Oferta agroturystyczna obejmuje też „wczasy w siodle”.
Gmina Choczewo ma również ciekawą i bogatą, sięgającą czasów średniowiecza historię, nierozerwalnie związaną z losami Pomorza Gdańskiego i Ziemi Lęborskiej. Charakterystycznym jest to, że właśnie tutaj znajduje się największa ilość zabytkowych dworków wraz z zachowanymi kompleksami parkowymi, w których gospodarzami były znane pomorskie rody: Dzięcielskich, Wejherów, Jackowskich, Łętowskich, Krokowskich, Przebendowskich. Niektóre z obiektów, przywrócone do dawnej świetności, otworzyły swoje podwoje dla gości i funkcjonują jako ośrodki wypoczynkowe. Są to: dworek w Starbieninie, gdzie obecnie mieści się filia Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, dworek w Zwartowie, gdzie znajduje się Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy „Relaks” oraz dworek w Sasinie, w którym mieści się prywatny ośrodek o nazwie: „Pałac w Sasinie”.
Natomiast w odbudowywanym dworze w Przebendowie ma swą siedzibę Stacja Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.
W Osiekach, Ciekocinie i Zwartowie znajdują się zabytkowe kościoły.
Teren gminy sprzyja różnym formom aktywnego wypoczynku: jazda konna, grzybobranie, wędkowanie, myślistwo, turystyka rowerowa i piesza.
Do przebywania, wypoczywania i zwiedzania Gminy Choczewo zapraszamy nie tylko latem, gdyż panujący tu klimat oraz proponowana oferta sprzyja turystom przez cały rok.

Karwia
Karwia to maleńka osada turystyczna położona niedaleko Jastrzębiej Góry. Mimo, iż miejscowość jest niewielka charakteryzuje ją długi, prawie 3 kilometrowy dostęp do morza, a jej głównym walorem jest najszersza w okolicy piękna, piaszczysta plaża. Na jej obrzeżach za pasmem wydm rozciąga się wiecznie zielony sosnowy las, który niczym mur chroni i oddziela tą „spokojną oazę” od ulicznego gwaru i zgiełku.
Od głównej ulicy do plaży prowadzi niedługa leśna droga tworząc charakterystyczną bramę i tunel wiodący prosto do morza.
Wybierając się na spacer po lesie warto przyjrzeć się niepowtarzalnym kształtom drzew jaki nadał im wiejący w czasie sztormów silny wiatr. Szarawe, porośnięte niewielkimi kępami traw wydmy oraz sosnowy zagajnik są pod ścisłą ochroną.
Takie specyficzne warunki naturalne jakie tworzy morze, plaża i las, a także dogodny mikroklimat, którego szczególną zaletą jest zawarty w powietrzu jod sprzyjają leczeniu chorób układu oddechowego i krążenia, a spokojna i nastrojowa atmosfera koi nerwy, pozwala się odprężyć i zrelaksować
Miłośników przyrody zadowoli fakt, iż na południe od Karwi rozciągają się rozległe torfowiska tzw. Karwieńskie i Bielawskie Błota z wyznaczonymi rezerwatami „Moroszka”, „Woskownica” i „Zielone”.
Będąc w okolicy warto również zwrócić uwagę na pozostałości minionego wieku, zachowało się tu kilka domów o konstrukcji szkieletowej z XIX wieku oraz wybudowany przez Holendrów w roku 1900 wał przeciwpowodziowy.

Lubiatowo
Lubiatowo to wieś położona nad brzegiem morza, około 40 km na północ od Lęborka i Wejherowa, 85 km na północny-wschód od Gdańska. Okolice te są spokojne z przewagą pól i lasów. Dojście na piechotę do plaży trwa około 25 minut, a droga prowadzi przez las, który – w zależności od pory roku – pełen jest jagód, borówek i grzybów (borowiki, podgrzybki, kurki, maślaki i wiele innych).
Lasy i pola zapewniają wiele miejsca bogatemu w gatunki, światowi zwierząt. Z odrobiną cierpliwości można zobaczyć sarny, zające, lisy i dziki, bociany łapiące żaby, albo klucz żurawi czy kaczek na swoich terenach wylęgowych lub jesienią w drodze na południe. Miłośnika ptaków ucieszy również widok myszołowa, jerzyka czy mew na plaży.
W Lubiatowie plaża jest biała, drobnoziarnista, szeroka do 50 m i ciągnąca się kilometrami. Lubiatowo to miejsce gdzie jest wiele miejsc, w których nawet w sezonie nie ma ludzi. Jeśli ktoś będzie spacerował plażą po sztormie, najlepiej wiosną lub na początku roku mając szczęście może natrafić na bursztyn. Powietrze oczywiście jest pełne jodu (Morze Bałtyckie), zawsze świeże i bardzo dobre, co musi być docenione przez astmatyków i alergików. Przemysłu nie ma nawet w odległym sąsiedztwie.

Łeba
Łeba to jedna z najładniejszych i najczęściej odwiedzanych miejscowości nad Bałtykiem. Położona na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego, który może poszczycić się szerokimi, piaszczystymi plażami, jeziorami w sąsiedztwie lasów oraz unikalnymi ruchomymi wydmami. Okolice Łeby należą do obszarów chronionych ze względu na swoje walory uzdrowiskowe i rekreacyjne. Dzięki panującemu tu mikroklimatowi z powodzeniem leczy się tu choroby górnych dróg oddechowych.